שרת וירטואלי מהו - VPS

 

 

שרת וירטואלי (Virtual Private Server)

האתר שלכם גדל ומתפרסם במהרה והתנועה בו גודלת בהתמדה? יכול להיות שהגיע הזמן לשקול לשדרג את אחסון האתר שלכם לשרת וירטואלי (VPS).

שירות זה חדש יחסית ומיועד למי שמבקש פתרון זול, נח ויעיל לאחסון אתר בעל תעבורה רבה או לאתר אשר צורך משאבי מחשב רבים (כמקום בדיסק, מהירות עיבוד נתונים וכו).

שרת וירטואלי (Virtual Private Server) הנו תוצר של תוכנת וירטואליזציה לשרתים. כאשר מותקנת תוכנת וירטואליזציה על שרת מסוים, היא מאפשרת לחלק אותו באופן וירטואלי לחלקים רבים, כאשר כל אחד מחלקים אלה יהווה שרת נפרד בפני עצמו, עליו ניתן להתקין כל מערכת הפעלה שהיא, ולבצע בה כל שינוי שרוצים.

באופן זה, יכולה חברה המעניקה שירות של השכרת שרתים, להשכיר מספר שרתים וירטואליים למספר לקוחות שונים, כאשר כולם עובדים על שרת יחיד מרכזי. לקוח המשכיר את אחד השרתים הוירטואלים, מקבל גישה מרוחקת לשרת, ובאפשרותו להתקין עליו כל מערכת הפעלה ללא כל תלות או קשר לשרתים הוירטואליים האחרים הפועלים על אותו השרת.

טכנולוגיה זו מאפשרת להפעיל פתרון אחסון מתקדם יותר מהאחסון השיתופי אך בעלות נמוכה בהשוואה לשרת ייעודי אך עם יכולות טכניות דומות.

 

יתרונותיו של שרת וירטואלי לעומת שרת ייעודי:

השכרה חודשית - בחברות רבות ניתן לשכור שרת וירטואלי על בסיס חודשי וללא התחייבות, לעומת שרת ייעודי שדורש התחייבות לטווח ארוך מצד הלקוח.

גמישות בחומרה - שרת וירטואלי ניתן לשכור בתצורות חומרה שונות. בשל כך, באפשרות הלקוח לשכור תחילה חבילה בסיסית המספקת את צרכיו, ורק לאחר שיזדקק לכך, יוכל לשדרג את חבילת החומרה עבור השרת. לעומת זאת, בשרת ייעודי, בשל ההתחייבות הארוכה, יש לקחת בחשבון מראש שדרוגי חומרה שונים.

עלות - למעט החבילה ששוכר הלקוח, אין הוא צריך להוציא סכום נכבד כפי שניתן לצפות ברכישת שרת ייעודי.

 

חסרונות של שרת וירטואלי לעומת שרת ייעודי:

ביצועים - שרת וירטואלי לא אמור לספק ביצועים מופחתים ביחס לשרת ייעודי, אך הדבר תלוי בחוזה ההשכרה והפרטים המצוינים בו. מומלץ לבחון האם הנתונים המינימאליים המצוינים בחוזה ההשכרה עונים על דרישותינו.

שיתוף חומרה - שרתים המאפשרים גישה חופשית לכונן הקשיח, עלולים ליצור עומס על כל השרתים הוירטואליים המותקנים עליהם כתוצאה מעומס שיוצר שרת וירטואלי יחיד היוצר 'צוואר בקבוק'.

 

טכנולוגיות עבור שרת וירטואלי

ישנן מספר חברות המייצרות את תוכנות הוירטואליזציה עבור שרתים, כגון VMWare, מייקרוסופט, Citrix ועוד. לכל אחת מהתוכנות של חברות אלו ישנם יתרונות יחסיים כמו גם חסרונות ביחס למתחרות, ומומלץ לבחון ולבחור בחברה המשתמשת בתוכנת וירטואליזציה המתאימה ביותר לצרכינו כלקוחות.

 

מומלץ לעבור לשירות זה כאשר כבר נראה שתפקוד האתר הולכת להיפגע באם תמשיכו לאחסנו בדרך הסטנדרטית השיתופית, אך רכישה או השכרה של שרת ייעודי בינתיים אינה אפשרית משיקולים כלכלים.