רישום שם דומיין - מדריך מקיף

 


בחירת שם דומיין אשר יתאים לעסק הינה תהליך חשוב ביותר ובעל השפעה ממשית על מיתוג העסק וייצוגו ברשת.


שם דומיין

מה במדריך?

1. מהו שם דומיין?

2. טיפים לבחירת שם דומיין.

3. תהליך רישום הדומיין.

4. על דומיינים בעברית.

 

 

 

שם דומיין מהו?

 

דומיין - הוא שם ייחודי של אתר ברשת האינטרנט אשר מבדיל אותו משאר האתרים.
דומיין בנוי מצירוף של אותיות ומספרים שבאים אחרי ה - www, ונרכש דרך חברות המוסמכות לכך לשימושם של אנשים פרטיים, עסק, חברה או ארגון למטרת הקמת אתר אינטרנט.

 

שם דומיין - איך זה עובד?

 

שם דומיין ישמש בעצם ככתובת של האתר שלכם באינטרנט ומחולק בעצם לשלושה או ארבעה חלקים –

1 - החלק הראשון - הוא ה www או ה http://www אשר מופיע בתחילת כל אתר ומסמל את הפרוטוקול בו אנו משתמשים כיום לפתיחת אתרים באינטרנט.

2 - החלק השני - הוא בעצם השם אותו אנו בוחרים, ואשר מאפיין את האתר שלנו.
למשל:
www.my-site-name.co.il

3 - החלק השלישי - הוא החלק הראשון של הסיומת. משייך את האתר לקבוצה מסוימת או גוף בתוך איזור גיאוגרפי או מדינה למשל co הנפוץ - משויך למסחר, org - משויך לגופים ללא מטרת רווח, ac - לאוניברסיטאות ומוסדות אקדמים, gov - לגופים ממשלתיים.

4 - החלק הרביעי - משויך בד"כ למדינה, il - משויך לישראל, uk - לבריטניה, fr - לצרפת, ca - לקנדה וכו. הסיומות שמקושרות לארה"ב הן גם משמשות גם כסיומות בין לאומיות, העיקריות הן - com או net ומומלצות לאתרים אשר קהל היעד שלהם אינו רק מישראל.

 

איך זה עובד בפועל מאחורי הקלעים? (לא חובה לקרוא...)

כאשר אדם היושב מול מחשב מעוניין להתחבר לאתר דרך האינטרנט הוא צריך להקיש כתובת הנקראת כתובת אינטרנט, אשר מורכבת משם ייחודי ונכתבת על פי ההנחיות בפסקה למעלה. כתובת זו חייבת להיות ייחודית בכדי שמחשבים יוכלו למצוא את האתר ברשת האינטרנט על פי שמו.

הדומיינים (או שמות מתחם) הם אשר מייצגים שם האתר, כך שניתן יהיה לזכור אותו בקלות. שם דומיין זה משמש בעצם ככתובת אינטרנטית למציאת האתר ברשת.

כל האתרים ממוקמים על גבי שרתים. השרתים הם מחשבים מיוחדים המאפשרים גישה לאתרים בהם לפי כתובת ייחודית שהיא בעצם גם שם האתר. אך כתובת זו היא מספר.
כתובת מספרית זו נקראת: כתובת
IP.

לכל אתר באינטרנט יש כתובת IP ייחודית. כתובות IP בנויות מ 4 סדרות של מספרים כדוגמת: 225.175.84.144. לאחר שהקלדתם את שם הדומיין בשורת הכתובת בדפדפן, כתובת הדומיין שלכם מתורגמת למספרים האלו (כתובת ה IP) בעזרת מחשבים נוספים שנקראים שרתי DNS.

כאשר הדפדפן שלכם מחפש אתר הוא ניגש קודם לשרת DNS (יDomain Name System). המערכת בשרתי ה- DNS אחראית לתרגם את שם הדומיין (המילולי) למספר ה IP המשויך אליו, וכל זאת בכדי להקל על המשתמש להתמצא ברשת דרך שימוש בכתובת מילולית הנוחה יותר לזכירה מאשר כתובת ה IP.

לכן כאשר אתם מקלידים שם של אתר אליו אתם רוצים להיכנס, המחשב שלכם יפנה קודם לשרת ה DNS באינטרנט שבו יש מאגר מידע גדול. במחשבים אלה שם האתר מתורגם לכתובת ה IP המספרית שלו, ועל פי כתובת זו נמצא האתר ברחבי הרשת.

 

איך האינטרנט עובד - סרטון רקע (3:49 דקות - אנגלית)

 

1. מהו שם דומיין?

2. טיפים לבחירת שם דומיין.

3. תהליך רישום הדומיין.

4. על דומיינים בעברית.