מדריך ביטורנט - BitTorrent

 

 

השם ביטורנט מתייחס לשני דברים שונים אך בעלי קשר אחד לשני. ביטורנט הוא שם של הפרוטוקול הפופולרי להורדת קבצים מהרשת וכן שם של תוכנה להורדת קבצים הפועלת תחת פרוטוקול זה.

ביטורנט התוכנה -

 

תוכנת ביטורנט (BitTorrent) ויוטורנט (uTorrent) אחותה התאומה הן מהתוכנות השימושיות והטובות ביותר להורדת קבצים מהרשת כמשחקים, תוכנות, מוסיקה וסרטים.

תוכנת ביטורנט עובדת על בסיס טעינת קבצי טורנט אליה כאשר מהם היא מקבלת את האינפורמציה להורדת הקובץ המיועד. זאת לאחר שהמשתמשים מצאו את המשחק, השיר או הסרט בו הם מעוניינים באתרים המספקים קבצי טורנט (5 אתרי טורנט המומלצים ביותר).

התוכנה אינה פועלת תחת שרת אחד אלא מאפשרת הורדת קבצים מרבבות מחשבים המחוברים לרשת תחת אותו הפרוטוקול כך שהורדת הקבצים מתבצעת במהירויות גבוהות.

התוכנה מותקנת בעברית ותומכת במערכות ההפעלה הפופולאריות חלונות, מקינטוש ולינוקס.

 

מדריך ביטורנט -

 

1 - מדריך BitTorrent להורדה.

2 - מדריך הוספת טורנט (להורדת קובץ).

3 - מדריך הורדת קבצים (מאתר "the Pirate Bay").

4 - מדריך שליחת קבצים גדולים - שליחת קובץ גדול לחבר.

5 - מדריכי וידאו נוספים.

 

 

 

ביטורנט הפרוטוקול -

 

ביטורנט (Bittorrent) הוא פרוטוקול שיתוף קבצים המאפשר להעביר קבצים גדולים דרך רשת האינטרנט. התוכנה נכתבה לראשונה ע"י בראם כהן והתפרסמה בשנת 2001.

הפרוטוקול מאפשר להוריד קובץ גדול במהירות גבוהה יחסית ומבלי להאט את קצב ההורדה של קבצים אחרים. יכולת זו מתאפשרת על ידי כך שהמורידים המשתמשים בתוכנה משתפים את הקבצים שהם הורידו עם שאר המורידים, כך שהמורידים אינם תלויים בשרת אחד בעל רוחב פס מוגבל. הורדת קובץ ממספר מחשבים במקביל מאפשרת מהירות הורדת קובץ מהירה באופן משמעותי.

בפרוטוקול זה המשתמש נהנה מרוחב פס גדול יחסית שמספקים מספר מחשבים שונים מהם מורד הקובץ במקביל, אך הוא גם צריך לתרום רוחב פס בחזרה לשאר המשתמשים דרך שיתוף קבצים שכבר הורדו על ידיו. דבר שיכול לגרום להאטה מסוימת במהירות העבודה של המחשב

קבצי טורנט - התוכנה עובדת עם קבצים ייעודיים בעלי סיומת - torrent. קבצים אלה מכילים את כל המידע הדרוש להורדת הקובץ המבוקש. המידע בקובץ הטורנט מצביע למעשה על מיקום הקובץ להורדה, הוא מפנה את התוכנה לשרת המכוון את כל התנועה בין המשתמשים מורידי הקבצים אשר נקרא עוקב או Tracker. ה Tracker הוא בעצם שוטר התנועה של הבקשות להורדה מהמחשבים השונים היא מחברת בין המורידים והמעלים ובעזרת הכוונה זו תוכנת הטורנט יכולה לקבל מספר חלקים מקובץ ההורדה במקביל ומתן קצב הורדה גבוה.

מאחר ומהירות ההורדה מותנה בהימצאות מחשבים רבים המשתפים את הקבצים להורדה, בכדי להפחית את תופעת ה"עלוקות" שמורדים קובץ ומיד מכבים את התוכנה לאחר מכן, שיתוף הקובץ המורד מתחיל כבר בתחילת תהליך הורדתו. ישנם Trackerים שמשתמשים גם בעיקרון ההחלפה ונותנים עדיפות ורוחב פס לאלה המשתפים, לכן מוטב לאלו הנהנים מהשירות באופן קבוע לאפשר שיתוף קבצים עם המערכת ממנה גם מקבלים את הקבצים החשובים להם.

מושגים בסיסיים -

• מחשבים מורידים הקבצים - (יונקים) Peers.

• המחשבים המעלים, מהם מקבלים קבצים - (זורעים) Seeds.

• השרת שמנהל את ההורדות וההעלאות דרך התוכנה - Tracker.

• תופעת ה"מתעלקים" אשר מכבים את התוכנה לאחר הורדת קובץ - Leeching.

 

מדריך ביטורנט

 

לאתר BitTorrent.

 

למדריך uTorrent המקיף.

• חזרה לעמוד מדריך טורנט.

5 אתרי טורנט המומלצים ביותר.