טורנט - Torrent

 

מדריך טורנט המקיף - Torrent

ברוכים הבאים לעולם ההורדות של הטורנט! כיום ניתן להוריד כמעט הכל (תוכנות, סרטים...) עם תוכנת הטורנט. במדריך מקיף וידידותי זה תמצאו כמעט כל מה שצריך לדעת על תוכנות טורנט ואיך להוריד איתן את מה שאתם רוצים.

 

 

 

טורנט מהו

 

הטורנט (torrent) הוא בסה"כ קובץ מידע קטן שאומר לתוכנת הטורנט מה להוריד (ממי ומהיכן).
חיפוש הקובץ (סרט, מוסיקה, תוכנה וכו) מתבצע לרוב דרך אתרים המספקים קישורים לקבצים אותם אנו מחפשים (קבצי הטורנט). אתרים אלה אינם מכילים את הקבצים עצמם אלא רק מספקים את המידע להורדתם בעזרת קבצי טורנט, ובכך הם מגינים על עצמם מפני תביעות משפטיות.

שיטת ההורדה מאפשרת לאנשים רבים להוריד קובץ יחסית במהירות. דבר זה מתאפשר על ידי כך שהמורידים עצמם משתפים את החלקים שהם הורידו עם שאר המורידים, כך שבמקום שכולם יורידו את הקובץ ממקור אחד בעל רוחב פס מוגבל (בד"כ השרת), כל משתמש מוריד את אותו קובץ ממספר מקורות בו זמנית (שהם מחשבי המשתמשים).

יכול להיות שמאחר ותוכנת הטורנט במחשב מאפשרת שיתוף ומספקת רוחב פס להורדת קבצים, זה עלול להשפיע על מהירות הגלישה שלכם. לכן במידה וצברתם כבר הורדות ואתם מרגישים שמהירות הגלישה והעבודה במחשב איטית מדי בשבילכם, מומלץ לסגור זמנית את תוכנת הטורנט (ולהפעיל אותה מאוחר יותר, לאחר סיום העבודה על המחשב).

• תוכנות טורנט מומלצות להורדת קבצים - למדריך ביטורנט - BitTorrent ו למדריך יוטורנט - uTorrent.

 

אתרי טורנט

 

ברחבי רשת האינטרנט, ישנם אתרי טורנט רבים, שונים ומגוונים. למרות המבחר הרב, ניתן לחלק את רובם של אתרי הטורנט השונים לשלושה סוגים עיקריים:

אתרים פרטיים: אתרי הטורנט הפרטיים (דוגמת Torrentleech.org), נחשבים על ידי רבים לאתרי הטורנט הטובים ביותר. על פי רוב, אתרים אלו מציעים מגוון רחב של טורנטים בטוחים ובאיכות גבוהה, ומהירויות הורדה גבוהות מאוד באופן יחסי. חסרונם הוא בכך, שעל מנת לשמור על איכות הטורטנים ומהירויות ההורדה הגבוהות, על הגולשים לעמוד במערכת חוקים נוקשה מאוד בהתנהלותם באתרים אלה, וכל גולש שאינו עומד בחוקים אלו צפוי להיות מורחק מן האתר. כל האתרים הפרטיים אינם פתוחים לכלל המשתמשים, ורק משתמשים רשומים יכולים להשתמש בשירותיהם. על מנת להירשם לאתרים אלה, יש לקבל הזמנה מיוחדת מאחד הגולשים החברים באתר, והזמנות אלה מחולקות בדרך כלל לחברים שהגיעו כבר למעמד מסוים באתר. לרוב אתרי הטורנט הפרטיים, קבלת הזמנה לחברות באתר עלולה להתברר כמשימה לא פשוטה כלל וכלל.

אתרי נישה עבור נושאים שונים: בין מגוון אתרי הטורנט, ניתן למצוא אתרים רבים המתמחים בקבצי טורנט עבור נושא מסויים (לדוגמה: EZtv.it, המיועד לנושא סדרות טלויזיה). על פי רוב, אתרים אלו יהיו טובים מאוד בנושאים בהם הם מתמחים, ובתוך קטגוריה זו ניתן למצוא אתרים ציבוריים הפתוחים לשימוש כולם, וכן אתרים פרטיים הדורשים רישום מיוחד לאתר.

אתרים ציבוריים: אתרי טורנט ציבוריים הנם אתרים הפתוחים לשימוש כלל הגולשים. יתרונם הגדול הוא המגוון העצום של קבצי הטורנט אותם הם מציעים להורדה, אך חסרונותיהם הינם מהירויות הורדה קטנות באופן יחסי לאתרים הפרטיים, וכן מספר רב של קבצי טורנט מזויפים או באיכות נמוכה. למרות זאת, בשל העובדה שאתרים אלה הינם זמינים לכלל גולשי האינטרנט, נסקור בהמשך חמישה מן האתרים המובילים בקטגוריה זו.

ממה כדאי להיזהר?

כאמור, אתרי הטורנט הציבוריים מציעים מספר עצום של קבצי טורנט להורדה. עם זאת, באתרים רבים ניתן למצוא קישורים שונים הנושאים שמות כמו Quick Download, Sponsored Download, ועוד. מומלץ מאוד להימנע מהקלקה על קישורים אלה, כמו גם על הקלקה על פרסומות שונות באתרים הללו, מכיוון שהם עשויים להכיל קבצי ריגול שונים. בנוסף לכך, חלק לא קטן מקבצי הטורנט המוצעים באתרים אלה הינם מזויפים, או 'לא נקיים', ועלולים להכיל וירוסים או קבצי ריגול שונים במקום או בנוסף לקבצים המקוריים שהטורנט טוען כי אליהם הוא משוייך.

מה כדאי לחפש?

כשאנו מחפשים אחר קובץ טורנט מסוים, כדאי שנמצא אחד כזה המוכר כנקי מקבצי ריגול ווירוסים שונים, מוכר כאמין לגבי התוכן אליו הוא מקושר, וכן אחד כזה שיספק לנו את התוכן האיכותי ביותר שניתן. על מנת להוריד את קובץ הטורנט הנכון, כדאי שנחפש אותו באמצעות אתרי טורנט בעלי התכונות הבאות:

מערכת תגובות ודירוג הקבצים - ישנם אתרי טורנט המאפשרים השארת תגובה ודירוג על ידי הגולשים שכבר הורידו את הקובץ. פעמים רבות, מערכת תגובות זו יכולה לסייע לנו למצוא טורנט בעל איכות גבוהה, ולוותר על אילו בעלי איכות נמוכה או נגועים בוירוסים.

חלוקה לקטגוריות - באמצעות שימוש באתרי טורנט המחלקים את קבצי הטורנט לקטגוריות חיפוש שונות (כגון סרטים / מוסיקה / טלוויזיה ועוד), נוכל לוודא כי הקובץ שאנו מורידים הינו התוכן המדויק אותו חיפשנו.

Verified Torrents - סיווג זה עבור קבצי הטורנט קיים ברוב אתרי הטורנט הגדולים. כאשר קובץ טורנט מסוים מסווג כ- 'Verified Torrent', משמעות הדבר היא כי גולשים אשר הורידו את הקובץ בדקו כי הוא אכן מכיל את הקבצים אותם הוא טוען כי הוא מכיל, וכי אינו נושא וירוסים ורוגלות למיניהן.

לסיכום, על מנת להוריד קובץ טורנט טוב ואיכותי ושאינו מזיק, מומלץ יהיה להשתמש באתרים המכילים כלים שונים אשר יסייעו לכם לוודא כי הטורנט שאתם מחפשים הוא אכן כזה. משום מה מהבחינה הזאת לא תמיד האתרים המפורסמים ביותר יוכלו לתת לכם את השירות הטוב ביותר, לכן כדאי מאוד להכיר מעט לעומק את עולם הטורנטים במידה ותרצו להשתמש בו לעתים תכופות.

 

5 אתרי טורנט המומלצים

כאמור, ישנם אתרי טורנט רבים מאוד ברחבי האינטרנט. להלן 5 אתרי טורנט ציבוריים מומלצים, המכילים כלים שונים שיסייעו לנו למצוא את הטורנט המתאים לנו על פי העקרונות עליהם דיברנו:

1. Torrentz.eu – אתר ותיק זה אינו מאחסן קבצי טורנט בעצמו, אלא משמש כמנוע חיפוש עבור מספר רב של אתרי טורנט. בחיפוש אחר קובץ טורנט מסוים, יעניק האתר את תוצאות החיפוש עבור אותו הטורנט כולל קישורים להורדה עבור מגוון רחב של אתרי טורנט. האתר מציע מנוע חיפוש מתקדם, וכלים שונים לסינון תוצאות החיפוש על פי איכות הטורנט, תאריך, כמות זורעים, ועוד. בנוסף, האתר מציג עבור כל טורנט שאושר כנקי על ידי הגולשים, את מספר הגולשים שאישרו אותו, מה שמגביר מאוד את היכולת להוריד קבצי טורנט נקיים ואיכותיים במיוחד.

2. Kickass torrent - kat.ph – לא מהאתרים המפורסמים או הגדולים ביותר, אך אתר זה מכיל מגוון לא מבוטל של קבצי טורנט להורדה. בנוסף, האתר מציע ממשק נוח מאוד לחיפוש על פי קטגוריות שונות, ומערכת דירוג ותגובות גולשים עבור קבצי הטורנט. כמו כן, האתר מציג באופן ברור ביותר אילו קבצי טורנט הם 'verified', לנוחות מרבית במציאת קבצי הטורנט האיכותיים. בסה"כ מציע האתר מעל 9 מליון קבצי טורנט שונים, כאשר מעל מיליון הינם Verified Torrents.

3. BitSnoop.com – אתר נוסף המשמש כמנוע חיפוש עבור מספר רב מאוד של אתרי טורנט. האתר מכיל מערכת דירוג איכות עבור הטורנט, מערכת תגובות, וכן רשימה ברורה להבנה של כל אתרי הטורנט המכילים את הטורנט המבוקש.

4. ThePirateBay - אחד האתרים הפופולארים ביותר כיום. מכיל מגוון עצום של קבצי טורנט, מנוע חיפוש מתקדם, כלי סינון ודירוג, וכן סיווג של קבצי טורנט שאושרו כנקיים ולגטימיים על ידי הגולשים (מסומנים באמצעות סמל של גולגולת).

5. Torrents.to – אתר נוסף המשמש כמנוע חיפוש באתרי טורנט שונים. מכיל מערכת תגובות, ומציג בתוצאות החיפוש באופן ברור מאוד את דירוג האתרים השונים המכילים את הטורנט המבוקש. מכיל מגוון רחב מאוד של קבצי טורנט המחולקים על פי קטגוריות, ומעניק מנוע חיפוש בעל כלי סינון מתקדמים.

 

- למדריך uTorrent לוגו המקיף - למדריך BitTorrent לוגו המקיף.חזרה למעלה

בהצלחה.

 

• הורדת סרטונים מיוטיוב - למדריך.